wz

Rozhledny v České republice

A l l a i n o v a   v ě ž


Vydáte-li se po modré TZ od rozhledny Tábor stojící jižně od Lomnicí nad Popelkou směrem na obec Cidlina, narazíte v lese na Allainovu věž. Jedná se o stavbu z roku 1862 postavenou stavitelem Pruvotem a pojmenovanou podle jednoho z knížat Rohanů. Věž s kruhovým půdorysem postavená z bílých piskovcových kvádrů je vysoká asi 13 m. Původně sloužila jako vyhlídka, později byla používána jako posed. Nyní (11/2009) je objekt již v dost zchátralém stavu a nepřístupný.
Ale v roce 2013 byla zahájena celková rekobstrukce věže za cca 1,6 mil. Kč. Novodobé slavnostní otevření věže proběhlo 28.10.2015.
K rozhledně Tábor se dostanem od Jičína směrem na Lomnici nad Popelkou po silnici č. 286, za obcí Ploužnice přejedeme železniční přejezd a po pár metrech odbočíme podle směrovky "Tábor" vlevo. Asi po 2 km jsme u rozhledny. Odtud je to k Allainově věži po modré TZ 2 km.Rozhledna Allainova věž před rekonstrukcí Rozhledna Allainova věž Rozhledna Allainova věž Rozhledna Allainova věž Rozhledna Allainova věž

Zobrazit na mapě