wz

Rozhledny v České republice

B a š t a   S e m t ě š


V obci Semtěš na úpatí Železných hor se nachází kamenná věž bývalé gotické tvrze, která kdysi sloužila na ochranu solné stezky. Věž je necelých 22 metrů vysoká a zdi jsou postaveny ze semtěšského lomového kamene a jsou až 120 cm tlusté. Byla postavena patrně na počátku 14. století. Poprvé se připomíná roku 1355 a naposledy 1558. Od té doby tvrz pustla a přilehlé budovy (stáje, obytná stavení) byly postupně rozebrány na výstavbu domů semtěšských. Ve věži, která z tvrze zbyla, byla v 18. stoletá zřízena kovárna a ta byla provozována až do roku 1950. V roce 1997 bylo započato s rekonstrukcí věže a o rok později byla úspěšně dokončena.
Výhledy : Západ – města Kolín, Kutná Hora (při východu slunce viditelný chrám sv. Barbory) a Čáslav, jih – zámek Žleby, vrch Krkaňka (567 m) a město Chotěboř.
Do obce Semtěš se dostaneme ze silnice č. 17 (Čáslav – Heřmanův Městec), když v Podhořanech u Ronova odbočíme vlevo. Asi po 4 km dojedeme do středu obce, kde věž nelze přehlédnout.Vyhlidková věž Bašta Semtěš Vyhlidková věž Bašta Semtěš Vyhlidková věž Bašta Semtěš Vyhlidková věž Bašta Semtěš Vyhlidková věž Bašta Semtěš

Zobrazit na mapě