wz

Rozhledny v České republice

Ch r a s t   -   S t a r á   v o d á r n a


Vodárenská věž pochází z roku 1662 a dal ji postavit první královehradecký biskup Matouš Sobek z Bilenberka. Stavbu provedl Martin Hirundo z Bělé pod Bezdězem. Užitková voda se čerpala pístovou pumpou, poháněnou dřevěným kolem, z náhonu do zděné Vodárenské věže. Z nádrže umístěné ve věži poté tekla samospádem do zámku a později také do kašny na náměstí. Výtlačné a přívodní trubky byly dřevěné. Rozdíl výšek čerpadel a zámku činil 24 m. Věž byla přestavěna v letech 1746-1755 biskupem Janem Vratislavem z Mitrovic. V roce 1870 bylo dřevěné vodní kolo nahrazeno železným kolem.
Věž je vysoká 27 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů. Vede k ni celkem 105 schodů. Poskytuje výhled na větší čás obce Chrast, ale také můžeme vidět obec Podlažice a Kunětickou horu. Při dobré viditelnisti i Krkonoše a Orlické hory.
K věži se dostaneme z námestí ulicí Boženy Němcové, když asi po 100 m odbočíme vlevo do ulice Na Pančavě. Po 200 metrech jsme u věže.Chrast - Stará vodárna Chrast - Stará vodárna Chrast - Stará vodárna Chrast - Stará vodárna Chrast - Stará vodárna

Zobrazit na mapě