wz

Rozhledny v České republice

H r á d e k


Hrádek je zdaleka viditelná dominanta města Varnsdorf. V roce 1903 zde začala stavba pseudogotického objektu, ve kterém měly být nejen prostory pro společenské vyžití a ubytování, ale také restaurace a vyhlídková věž. Vyhlídka byla zpřístupněna 15.5.1904. Stav objektu se po druhé světové válce zhoršoval. První větší opravy proběhly v letech 1967-69. Do roku 2000 byla stavba opět v havarijním stavu. V roce 2001 byla zahájena generální oprava Hrádku a vyhlídková věž byla znovu zpřístupněna 18.7.2003.
Výška vyhlídkové věže je 29 metrů, vyšší vyhlídková plošina je ve 20 metrech a vede na ni celkem 112 schodů. Kruhový vyhled poskytuje úžasný pohled: na V Jizerské hory a Krkonoše, na J Lužické hory na Z Varnsdorf. Severním směrem je vidět na území Německa.
Cesta k Hrádku je jednoduchá: pojedeme směrem k hraničnímu přechodu. Kousek před ním, když přejedeme říčku Mandavu, odbočíme za mostem vpravo, potom první ulicí vlevo vyjedeme až pod vrchol na malé parkoviště. Odtud je to lesní cestou asi 500 m.Rozhledna Hrádek Rozhledna Hrádek Rozhledna Hrádek - výhled na S Rozhledna Hrádek - výhled na JZ Rozhledna Hrádek - výhled na JV

Zobrazit na mapě