wz

Rozhledny v České republice

J e d l o v á


Třetí nejvyšší horou Lužických hor je znělcová kupa Jedlová. Dosahuje výšky 774 m n.m. Na jejím vrcholu stojí okrouhlá kamenná věž vysoká 29 m. Její vyhlídkový ochoz je ve výšce 23 m a vede na něj 117 schodů. Je zde nádherný kruhový výhled: Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory, Trosky, Bezděz, Říp, Milešovka, Krušné hory.
Rozhledna a hostinec s deseti pokoji byly postaveny v roce 1891 a staly se vyhledávaným cílem pro mnoho turistů z Čech i ze Saska. Po 2. světové válce začaly objekty na Jedlové chátrat. Od konce 60. let byla rozhledna nepřístupná a z hostince zbyly na konci 80. let pouze obvodové zdi. S náročnou opravou se na Jedlové začalo po roce 1992. Slavnostní znovuotevření proběhlo 3.7.1993. Obnovený hostinec zahájil provoz v srpnu 1995.
Cesta na vrchol je asi nejlepší od hradu Tolštejn. Odtud vede značená 2 km dlouhá trasa (červená TZ) s převýšením 160 m. K hradu, kde lze zaparkovat auto, se dostaneme z obce Jiřetín pod Jedlovou podle ukazatele po uzké silnici.vrch Jedlová s rozhlednou rozhledna Jedlová rozhledna Jedlová - vyhlídkový ochoz ve výšce 23 m rozhledna Jedlová - výhled S (bohužel přes stožár) rozhledna Jedlová - výhled na V

Zobrazit na mapě