wz

Rozhledny v České republice

S l a v í n


Stavba Slavína nad obcí Tupadly (novorománský zámek s ozdobnými maurskými prvky a čtyři mohutné věže pro celkem 24 soch představující slavné osobnosti českých dějin) začala ve 40. letech 19. století. Bohužel nemocný majitel liběchovského panství Antonín Veith musel nejen ze zdravotních, ale i z finančních důvodů v roce 1848 stavbu zastavit. Dokončena byla pouze jediná věž a osm soch. Po Veithově smrti byly sochy darovány Národnímu muzeu.
Mohutná 30 m vysoká osmiboká věž byla v roce 1873 zpřistupněna jako rozhledna. Objekt několikrát změnil vlastníka. Po roce 1989 přešel v rámci restituce do soukromého vlastnictví. Věž i okolní pozemky jsou nepřístupné.
K rozhledně se dostaneme ze silnice č. 9 (Mělník - Č. Lípa), když na konci obce Tupadly odbočíme vpravo na úzkou cestu značenou zelenou TZ. Asi po 1 km jízdy do kopce a mezi skalami dojedeme k uzamčené vstupní bráně.rozhledna Slavín je při příjezdu do obce Tupadly nepřehlédnutelná rozhledna Slavín stojí na soukromém pozemku rozhledna Slavín stojí na soukromém pozemku rozhledna Slavín - pohled z vedlejší zahrady rozhledna Slavín - pohled z vedlejší zahrady

Zobrazit na mapě