wz

Rozhledny v České republice

T ř e m š í n


Třemšín je nejvyšším vrcholem (827 m n.m.) jižní části Brd, na kterém byl na přelomu 12. a 13. století založen hrad. Ten byl zpustošen za husitských válek kolem roku 1420.
Od poloviny 19. století se stal Třemšín cílem národních slavností. V roce 1888 zde byla postavena asi 20 m vysoká čtyřpatrová rozhledna. Ta byla po zásahu bleskem v roce 1895 opravena a sloužila zde až do roku 1915, kdy byla rozebrána.
Kolem roku 1970 postavila na stejném místě čs. armáda provizorní jednoduchou dřevěnou čtyřhrannou věž. Konstrukce byla v roce 1990 opravena, ale díky přerůstajícím stromům poskytuje jen minimální výhled.
K rozhledně vede několik cest. Asi nejjednodušší je ze silnice č. 191 (Rožmitál p. Třemšínem - Starý Smolinec) od myslivny Na Dědku. Odtud je to asi 3 km po zelené TZ. Já zvolil cestu od místa zvaném Na Sedlečku (další odbočka asi po 1,5 km jízdy od myslivny). Odtud vede zpevněná lesní cesta, která asi po 1 km "narazí", na již zmiňovanou zelenou TZ.rozhledna Třemšín - dochovalý příkop oddělující zaniklý hrad od předhradí rozhledna Třemšín stojí na místě zaniklého hradu založeného kolem roku 1200 rozhledna Třemšín rozhledna Třemšín - výhled je bohužel omezen stromy rozhledna Třemšín - výhled z místa nedaleko rozhledny směrem na JV

Zobrazit na mapě