wz

Dánsko

Det Grå Fyr


Mys Grenen – nejsevernější bod Dánska se nachází nedaleko městečka Skagen. Tvoří ho několik metrů široký písčitý výběžek. Mys byl pojmenován podle svého tvaru, který má připomínat větev stromu (v dánštině „gren“). Setkávají se zde průlivy Kattegat a Skagerrak a tím pádem i vody Baltského a Severního moře.
Nedaleko stojící 46m vysoký maják Det Grå Fyr (šedivý) začal fungovat v roce 1858 a slouží dodnes. Je to druhý nejvyšší maják v Dánsku. Postavil ho známý dánský architekt N.S.Nebelong. Nejdřív se pro zdroj světla používala petrolejová lampa s pěti knoty, později petrolejový hořák a ještě později obrovská zářivka. Dnes jako zdroj světla slouží 400W silná sodíková lampa, která vysílá světlo každé 4 sekundy do vzdálenosti 36km.
Toto nejsevernější místo Dánska leží na Jutském poloostrově a dojedeme k němu po dálnici E45 a silnici č.10.Det Grå  Fyr, Dánsko Det Grå  Fyr, Dánsko Det Grå  Fyr, Dánsko - na ochoz ve výšce 44m je třeba zdolat 210 schodů Det Grå  Fyr, Dánsko - pohled k městečku Skagen Det Grå  Fyr, Dánsko, Grenen - 'soutok' Baltského a Severního moře