wz

Dánsko

Ejer Baunehøj


Ejer Baunehøj je kopec v Dánsku, ve východním Jutsku, v pahorkatině Ejerbjerge. Původně byl považován za nejvyšší přírodní bod Dánska. Ovšem podle měření provedených v únoru 2005 jeho nadmořská výška činí 170,35 m, zatímco 200 metrů vzdálený výběžek Mollehøj měří 170,86 m a prvenství tudíž patří jemu. V souboji o nejvyšší dánskou „horu“ figuroval i 3 km vzdálený vrch Yding Skovhøj, který má nadmořskou výšku 172,66 m. Ovšem po odečtení výšky uměle navršené mohyly z doby bronzové, která se na vrcholu nachází, je výška samotného kopce 170,77 m.
V roce 1924 byla na vrcholu Ejer Baunehøj postavena třináctimetrová věž v upomínku na připojení Jutska k Dánskému království po první světové válce. Nese jméno krále Christiana X.. Věž má podobu zvláštního cihlového monumentu bez oken, s obrovskými vstupními oblouky.
Na vrchol Baunehøj dojedeme pohodlně autem. Nejlépe když sjedeme z dálnice E45 za městem Horsens směrem na městečko Østbirk. Pak se budeme řídit směrovkami, které nás bezpečně dovedou az k cíli.Ejer Baunehøj, Dánsko Ejer Baunehøj, Dánsko Ejer Baunehøj, Dánsko Ejer Baunehøj, Dánsko Ejer Baunehøj, Dánsko