wz

Slovensko

Prešovská veža


Prešovskou rozhlednu najdeme nedaleko městského hřbitiva v Prešově a to přímo na křižovatce ulic Metodova a Moyzesova. Tato kovová věž čtvercováho půdorysu vystupuje z areálu nízkých budov, kde najdeme např. potraviny, ale také malý "Hostinec veža". Zde je přístup na schodiště k rozšířenemu prosklenému vrcholu, kde kdysi byla vyhlídková kavárna. Věž je 29 m vysoká a na vrchol vede 133 schodů. byla postavena v letech 1910 - 1918 jako vodárenská věž s rezervoárem užitkové vody s objemem 350 m3.
Jelikož je věž léta neudržovaná a v dezolátním stavu je na ni přístup zakázán. My měli štěstí - hodná paní hospodská nás nahoru pustila (09/2011).
Ulice Metodova a Moyzesova najdeme nedaleko centra Prešova.

Na jaře 2013 začala rekonstrukce věže a pro návštěvníky byla otevřena v listopadu téhož roku. Vystup na vrchol je možný za 1 €, které vám je při případné konzumaci v kavárně z účtu odečteno. Do budoucna bude dobudován výtah a otevře se zde Krajské infocentrum.
A zde jsou 3 fotografie opravené věže.Prešovská veža, Slovensko Prešovská veža, Slovensko Prešovská veža, Slovensko Prešovská veža, Slovensko Prešovská veža, Slovensko